אבלטון מכריזה - LIVE 10

Ableton Live 10 !!!!!!!

היא בחוץ !!!
אבלטון לייב 10 יצאה לאוויר העולם וניתנת כעת לרכישה.
במהלך הימים הקרובים כל מי שרכש גרסאות קודמות וזכאי לשדרוג במסגרת המבצע שהתקיים, יקבל למייל את הלינק להורדת השדרוג.

אלה כנראה החדשות הכי גדולות בתחום לשנת 2017:
אבלטון הכריזה על גרסה 10 של תוכנת הלייב הפופולארית ביותר בעולם - ABleton Live 10.
 
 
 
 
קצת היסטוריה:
ב2001 - 16 שנה ו3 ימים לפני ההכרזה על 10, יצאה לאוויר העולם תוכנה חדשה בשם המוזר Ableton Live.
הרעיון המרכזי מאחורי התוכנה היה להפוך את המחשב לכלי נגינה אינטואיטיבי ונוח כל כך, כדי שיוכלו להשתמש על כל במה והופעה חיה.
 
מאז 2001 במשך 7 שנים, הוציאה החברה הגרמנית הממוקמת בברלין גרסה חדשה בכל שנה, כשכל אחת מהגרסאות הציגה התקדמות גדולה ברמה הטכנית, אבל יותר מכך - שמרה באופן אדוק על אופייה הייחודי של התוכנה וזרימת העבודה שלה.
 
מאז 2007 טיפסה אבלטון בצורה מטאורית לראש טבלת התוכנות הפופולאריות בעולם, ואפשר לומר שהיא מובילה כמעט בכל תחרות או סקר בין תוכנות היצירה בעולם לאורך 5 השנים האחרונות.
 
ככה הכל התחיל - אבלטון מודל 2001
 
חלק משמעותי מאוד מסוד ההצלחה של אבלטון הוא זרימת העבודה שלה.
בלי התעסקות אינסופית בהוספת אפשרויות מיותרות ומסורבלות, בלי בלבול המשתמש בעשרות חלונות שנסגרים ונפתחים ועם חשיבה עיקרית אחת: מה אנחנו עושים כדי שהמשתמשים שלנו יהיו מרוצים יותר וקריאטיביים יותר.
למרות שעם השנים קמו מתחרים שניסו ליישם את הרעיונות של אבלטון, ולמרות שבכל DAW קיימת (מהקטנות ועד הגדולות) אפשר למצוא אלמנטים שאבלטון המציאה, אף אחד לא הצליח ליצור את השילוב המדהים בין הקריאטיביות, היציבות ולצד ההנאה מהעבודה מולה.
 
כשמסתכלים על גרף שיחרור הגרסאות, אפשר לראות שבעשור האחרון הוציאה אבלטון רק 3 גרסאות, אבל עם המון עדכונים חינמיים ששמרו אותה עדכנית ועם כל השינויים הנחוצים.
 
מי שקנה את גרסה 8 נהנה מתוכנה עדכנית עם עדכונים ושיפורים חינמיים במשך 4 שנים (!!!), וכעת ניתן לומר את אותו הדבר גם על גרסה 9.
אפשר לומר שתדירות קפיצת הגרסאות בתשלום באבלטון היא חסרת תקדים, כשהחברה רואה בראש ובראשונה את טובת המשתמשים שלה - כך שיקבלו את המוצר הטוב והשלם ביותר שניתן במסגרת אותה גרסה.
 
 
גרסה 10 של אבלטון שוחררה !
למרות שגרסה 9.5 של התוכנה הכילה כמות שינויים גדולה כ"כ שיכלה להיות גרסה בפני עצמה, גרסה 10 מביאה איתה כצפוי אפשרויות חדשות, זרימת עבודה משופרת, ומקצה שיפורים באפשרויות קיימות.
 
מאחר והשחרור הרשמי יקרה רק ברבע הראשון של 2018, נתמקד בכתבה בעיקרי השיפורים והשינוייים באופן כללי, כשעם הזמן תקבלו את הפירוט המלא:
 
- שיפורי זרימת עבודה במצב Arrangement.
שיפורים אלה כוללים אפשרות מתיחה של קליפים במצב זה, גישה ואפשרויות נוחות למצבי Reverese, אפשרות ייבוא קבצי אודיו ומידי למיקום ספציפי, אפשרות יצירת מידי קליפ ישירות מהאריינג'מנט ועוד קיצורי דרך חדשים ושיפורי זרימת עבודה שונים שיהפכו את העבודה במצב זה לנוחה עוד יותר.
 
- מקצה שיפורים באוטומציות.
בחלק זה תמצאו מצב Global Automation ואפשרות צפייה נוחה בכל ערוצי האוטומציות, שינוי צורת העבודה מול פיידים, אפשרויות כתיבת אוטומציה שונות ושינויים רבים בזרימת העבודה אל מול אוטומציות בתוכנה.
 
 
- ה Browser
גם כאן כמו כמעט בכל אזור בתוכנה, זרימת העבודה היא מילת המפתח.
התייחסות נוחה לשימוש ב Packs של אבלטון, עם עדכון אוטומטי וצפייה גם בחבילות שהוסרו, אפשרות תיוג לפי צבע של אלמנטים שונים (!!), שיפור באיתור קבצים חסרים, התייחסות לגרופים שבפרוייקט ישירות מהבראוזר לגישה נוחה לתוכן שלהם.
 
- אפשרות Capture
אפשרות זו נותנת למשתמש את היכולת לעשות שימוש גם בתפקידי מידי שנוגנו ולא הוקלטו ולצרף אותם לפרוייקט גם לאחר מכן.
 
 
- ניהול קבצים
אפשרות חדשה לייצוא MP3, FLAC ופורמטים נוספים כולל אפשרות לייצא קבצי PCM וקבצים דחוסים במקביל, שמירה ברקע של עד 10 גרסאות של הפרוייקט וטעינה חכמה של גרסאות פרוייקט ישנות יותר, מעכשיו תהיה גם שמירה של היסטוריית העבודה עם אפשרות Undo גם לאחר טעינת פרוייקט ולא רק תוך כדי עבודה עליו, ניהול נוח של קבצי אודיו שהוקלטו, שיפורים והתאמות אל מול Windows 10, סגירה מהירה ויעילה של פרוייקטים כבדים, לא תהיה תמיכה יותר ב Bridge, וכמו כן שופר מאוד זמן טעינת הדגימות שלייב "מכירה" לתוך פרוייקט.
 
- שיפור הממשק
כאן מדובר בכמות גדולה מאוד של שינויים שיהיה לנו קשה למנות ולתאר אותם בשלב זה.
נסתפק רק בלספר שכל הממשק של אבלטון עבר מקצה שיפורים רחב, וכעת התוכנה נוחה עוד יותר לעבודה ומרגישה "חלקה" יותר בזכות תצוגה המעודכנת ב60 פריימים לשנייה.
 
 
- Max 4 Live
מקס היא מעכשיו חלק אינטגרלי מלייב ולא דורשת התקנה נפרדת (נזכיר שאבלטון קנתה את החברה לפני מספר חודשים).
המשמעות הכללית בעבר לעניין הנוחות בהתקנה היא שהעבודה מול האלמנטים של Max 4 Live תהיה טבעית יותר, יהיו יותר אפשרויות ניתוב, ובאופן כללי החיבור של Max ל Live הופך את התוכנה ליחידה אחת, גדולה ומורחבת כשהיא תהנה מאינסוף האפשרויות של Max.
 
- המיקסר
התווספו מצבי Paning, אפשרות ניתוב של פאד ספציפי ל Return של הדראם-רק, ושוב...זרימת עבודה משופרת.
 
- אפשרות עריכה של מספר midi clips
יכולת לעבוד עם עד 7 קליפים-מידי במקביל ואפשרות מעבר מהאחד לשני לצרוך עריכה מהירה של תפקידים שונים במקביל.
 
- ניווט
מגוון גדול של יכולות חדשות וקיצורי דרך שיעזרו לעבוד מול התוכנה בצורה מהירה ונוחה עוד יותר
 
- כלים חדשים ושיפור כלים קיימים
סינטיסייזר חדש בשם Wavetable, אפקט דיליי קריאטיבי חדש בשם Echo, אפקט אודיו-דיסטורשן גיטרה נוסף בשם Pedal, אפקט חדש העונה לשם Drumbuss המתאפיין בסאונד אנלוגי שנמצא בדר"כ במעבדי צליל לתופים ונועד להוסיף אופי וגוון מיוחד לתופים.
האפקט Utility השימושי מאוד מקבל מתיחת פנים ושיפורים, וכמו כן שיפורים באיקיו המפורסם - EQ Eight.
 
- Nested Groups
או במילים פשוטות: גרופ בתוך גרופ. אחת היכולות המתבקשות מזה זמן רב התווספה גם היא לגרסה 10.
 
PUSH2 - שיפורים ואינטגרציה מושלמת
 
- שיפורים ושינויים בעבודה מול PUSH
באופן טבעי, גרסה חדשה מביאה איתה שיפורים בעבודה מול כלי הנגינה של אבלטון - PUSH.
גם כאן מדובר בעשרות סעיפים של חידושים ושיפורים שלא נמנה אותם כרגע, אך באופן כללי משמרים את צורת העבודה של PUSH עד היום, עם שליטה אינטואיטיבית ביותר ואינטגרציה מעולה בין החומרה לתוכנה.
 
- התאמה אישית והגדרות
כדי להפוך את התוכנה לנוחה יותר, הקדישו זמן רב גם על הוספת אפשרויות שונות שיקלו על עבודת המשתמש באספקטים שונים:
החל מיכולת לתת שמות ליציאות והכניסות לתוכנה, דרך שינוי הסאונד של המטרונום, שימוש נוח וטבעי יותר למקלדת המחשב המשמשת גם כמקלדת שליטה.
שיפור בעבודת ה64 ביט אל מול ווינדווס, שיפור בזמן התקנת ה Packs ועוד, ועוד....